W czerwcu biblioteka Zespołu Szkół "Silesia" wzieła udział w konkursie " Re-animuj się" zorganizowanym przez sieć LABiB i Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Wpłynęło  100 zgłoszeń z całej Polski. Nagrody – warsztaty oraz konsultacje z Ambasadorami LABiB - trafiły do 27 bibliotek, które przesłały najciekawsze zgłoszenia. Wśród laureatów znalazła się również nasza biblioteka.

26 października 2018 roku mieliśmy okazję gościć u siebie Panią Martę Kryś, ambasadorkę sieci LABIB, pracownika Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach.

Tematem warsztatu był: "Geocaching". Zaproszony gość przybliżył uczniom historię geocachingu, która związana jest z odkodowaniem zakłócanego wcześniej sygnału wysłanego przez satelitę do obiorników GPS.

Amerykanin David Ulmer, ukrył w lesie wiadro wypełnione różnego rodzajami przedmiotami i podał jego współrzędne na grupie użytkowników GPS. W ciągu kolejnych dni ludzie znajdowali pojemnik używając wskazań swoich odbiorników GPS. Kolejni entuzjaści zaczęli umieszczać swoje skrytki i publikować ich współrzędne. Wkrótce zaczęły powstawać specjalne serwisy poświęcone wyłącznie tej zabawie np. Geocaching.com. Słowo "cache" oznacza skrytkę, kryjówkę i nawiązuje do skarbów ukrywanych kiedyś przez piratów i złodziei. Przedrostek "geo" - ziemia oznacza globalny charakter tej zabawy. "Geocache" to ukryty pojemnik przeznaczony do odnalezienia.

Najczęściej zakłada się skrytki w atrakcyjnie turystycznych miejscach, ważny jest też pomysł na zakamuflowanie skrytki. Wyposażeniem skrytki jest dziennik wpisów i coś do pisania  - najlepiej ołówek.Własnoręczne umieszczenie wpisu w logbooku (dzienniku) jest podstawą do uznania skrytki jako odnalezionej. W pojemnikach umieszcza się różnego rodzaju przedmioty służące wymianie, a także przedmioty podróżne tzw "travelbugsy" oraz " geocoiny", które przenosi się ze skrytki do skrytki. Ze względu na ochronę środowiska nie zakopuje się skrytek i nie umieszcza na terenach z zakazem wstępu. W chwili obecnej na terenie Czechowic - Dziedzic znajduje się 11 działających skrytek.

Dziękujemy pani Marcie Kryś za ciekawe warsztaty i przybliżenie nam idei geocachingu.