Koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu szkolnego Big Bandu oraz montażem słowno- muzycznym ukazującym dzieje walk niepodległościowych Polaków uczciliśmy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W trakcie uroczystości, włączając się do ministerialnej akcji „Rekord dla Niepodległej” , o godzinie 11.11 odśpiewaliśmy 4 zwrotki hymnu narodowego.

Jak co roku uczniowie klas mundurowych uczestniczyli w miejskich uroczystościach rocznicowych, pełnili wartę honorową przy nowym Pomniku Wolności, przy Zbiorowej Mogile Poległych i Pomordowanych w obu wojnach światowych na dziedzickim cmentarzu oraz przy tablicy upamiętniającej wymarsz ochotników z naszego miasta do Legionów Józefa Piłsudskiego.

Na obszerną fotorelację z tej części uroczystości zapraszamy na stronę UM Czechowice-Dziedzice.
http://www.czechowice-dziedzice.pl/…/aktualnosc-2991-czecho…

W ramach lekcji historii uczniowie klasy pierwszej wzięli udział w sesji historycznej „ U progu II Rzeczypospolitej” , w trakcie której wysłuchali wykładu wygłoszonego przez pracownika katowickiego oddziału IPN. Tematyka sesji dotyczyła okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości i koncepcji ustrojowych odradzającego się państwa polskiego. Uczniowie zapoznali się z bogatym materiałem źródłowym i fotograficznym dotyczącym tamtych wydarzeń oraz uczestniczyli w dyskusji czy II RP mogła stać się monarchią.