Uczniowie 4a obejrzeli w Teatrze Polskim w Bielsku - Białej teatralną adaptację jednego z najsłynniejszych dramatów Stanisława Wyspiańskiego "Wesele" w reżyserii Igora Gorzkowskiego. Zaprezentowana inscenizacja nie uwspółcześnia dramatu, dzięki czemu oglądamy go w bezwzględnej wierności literackiemu oryginałowi, i to zarówno słownej jak i kostiumowej. Występuje cały zespół aktorski Teatru Polskiego. Postaci jakby żywcem przeniesione z XIX wieku, ich symboliczne stroje i rekwizyty bardzo wyraźnie podkreślające mentalność ówczesnych przedstawicieli miasta i wsi. Mimo upływu czasu, to dramat wciąż współczesny "z kompleksami chłopskich synów i wrodzoną pogardą inteligentów, z pustotą maskowaną gadulstwem [...]. Z marzeniami i pospolitością". W scenicznej opowieści Igora Gorzkowskiego uczestniczy cała widownia teatru - aktorzy nieustannie pojawiają się w różnych jej częściach, także na balkonach, dzięki czemu widz przenosi się w różne jej przestrzenie. Spektakl bierze udział w V edycji konkursu "Klasyka Żywa". Trzymamy kciuki za naszych bielskich artystów!
Bogna Kroker