„Wybrane przez nas (…) osiem polskich nowel obrazuje 100 lat dziejów Polski” – powiedział prezydent A. Duda, otwierając 8. Narodowe Czytanie.

Przygotowane przez organizacje społeczne, samorządy, szkoły, odbywało się ono  zarówno w instytucjach kultury (muzea, biblioteki), jak też w środkach komunikacji miejskiej, ośrodkach wojskowych, domach opieki społecznej, szpitalach, więzieniach.

Utwory czytano na różne sposoby – we fragmentach, w całości, z podziałem na role. Publicznie lub w domowym zaciszu. Czasami czytanie miało charakter happeningu – towarzyszyły mu dodatkowe elementy: scenografia, stroje, oprawa muzyczna.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku  odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa.  W 2016 roku — lekturą Narodowego Czytania było "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku  "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

W związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości para prezydencka w 2018 roku zaprosiła do lektury "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego, a także "Antologii Niepodległości".