W tym roku Narodowe Czytanie miało wyjątkowy charakter. W czasie epidemii, z wykorzystaniem tradycyjnych i nowoczesnych narzędzi komunikacji z czytelnikiem, 05 września lekturą dziewiątej odsłony ogólnopolskiej akcji była „Balladyna”.

"Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy" – napisał prezydent Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji.

„Balladyna” Juliusza Słowackiego to niewątpliwie dzieło wybitne. Romantyczna opowieść o żądzy władzy, obnażająca ludzkie słabości i wady, ukazująca zwycięstwo dobra nad złem. Utwór z elementami wierzeń ludowych, łączący realizm i fantastykę.

Uczniowie ZS „Silesia” również włączyli się do  ogólnopolskiej akcji.  Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbyła się w klasach. Podczas lekcji języka polskiego przeczytano fragmenty dramatu, przygotowano plakaty i prezentacje multimedialne  oraz konkursy na temat twórczości J. Słowackiego. W bibliotece przygotowana została wystawa różnych wydań „Balladyny”.