Okazji do czytania jest wiele. Jedną z nich jest obchodzony 29 września Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Data ta odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, urodzonej 29 września 1888 roku, autorki książek dla dzieci i młodzieży.
 
Święto ma w naszym kraju już kilkunastoletnią tradycję, gdyż zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki.
Z tej okazji w wielu szkołach całej Polski, w tym także w ZS „Silesia”, zorganizowano na lekcjach języka polskiego wspólne, głośne czytanie. Była to doskonała okazja, by uwrażliwiać na piękno słowa, ale też moment na refleksję: czytajmy w wolnym czasie innym- młodszemu rodzeństwu, babciom, dziadkom.
 
Kontakt z żywym słowem ma wiele zalet: pogłębia wiedzę, wzbogaca słownictwo, pobudza wyobraźnię. Poprawia samopoczucie, uspokaja, rozwija zdolność koncentracji.
 
Głośne czytanie to także miły głos i niepowtarzalny nastrój chwili.
 
Mamy więc nadzieję, że tego typu akcje rozbudzą zamiłowanie do książek, także lektur szkolnych.