Akcja Żonkile to akcja społeczno-edukacyjna organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, celem której jest upamiętnienie wybuchu powstania w warszawskim getcie w IV 1943.

W tym roku do Akcji przyłączyła się młodzież naszej szkoły.

Powstanie w getcie warszawskim było pierwszą dużą akcją zbrojną społeczności żydowskiej przeciwko nazistowskiemu okupantowi. Choć trwało niecały miesiąc ( 19 IV- 16V 1943) i było  z góry skazane  na klęskę, jego uczestnicy wiedzieli, że walczą o coś więcej niż życie - o swój honor, godność i człowieczeństwo.

W ramach projektu uczniowie obejrzą   film Łukasza Kamińskiego „ Muranów- dzielnica północna”, który opowiada historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie  i jej mieszkańców. Prezentowany materiał edukacyjny, stworzony w odpowiedniej dla młodego pokolenia youtuberskiej stylistyce, stwarza doskonałą przestrzeń nie  tylko do pogłębienia wiedzy na temat II wojny światowej i Zagłady ale także do dyskusji na temat pamięci i świadomości historycznej, tożsamości narodowej  a przede wszystkim tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka. Wciąż przecież obserwujemy liczne przejawy nacjonalizmu, wrogości, nietolerancji.

Symboliczny żółty żonkil - ulubiony kwiat ostatniego dowódcy powstania, lekarza Marka Edelmana- stał się wyrazem szacunku wobec tych, którzy woleli uczestniczyć w walce, niż poddać się bez niej.