P1010932

Uczniowie Zespołu Szkół „Silesia” korzystają z możliwości zdobywania dodatkowego doświadczenia zawodowego, jakie oferuje im szkoła. Wyjechali za granicę, zdobyli nowe kwalifikacje potwierdzone certyfikatami oraz przywieźli bagaż doświadczeń osobistych i kulturowych. W gorącej Hiszpanii szkolili się z zakresu programowania aplikacji na urządzenia mobilne z systemem Android, w słonecznych Włoszech pracowali nad reklamą regionów Toskanii i Umbrii. Wszyscy zdobywali nową wiedzę i umiejętności w międzynarodowym środowisku. Po raz kolejny udowodniliśmy, że jesteśmy nowoczesną szkołą otwartą na kształcenie młodzieży w wymiarze europejskim - podkreśla Anna Gajewska, dyrektor Zespołu Szkół „Silesia”. Dzięki dofinansowaniu z programu Erasmus+, marzenia o praktykach zagranicznych dla techników organizacji reklamy, fototechników, informatyków i informatyków służby mundurowych stały się rzeczywistością.

Zanim uczniowie wyjechali na praktyki zagraniczne, szkolenie odbyła również kadra kształcenia zawodowego. Sześcioro nauczycieli Zespołu Szkół „Silesia” miało okazję uczestniczyć w lekcjach prowadzonych metodą CLIL w placówkach kształcenia zawodowego we Włoszech. CLIL (zintegrowane kształcenie przedmiotowo-językowe) to innowacyjne podejście metodyczne, polegające na zintegrowaniu kształcenia przedmiotowo-językowego, czyli wykorzystaniu drugiego języka do nauki i nauczania zarówno przedmiotu, jak i samego języka. Niebawem nauczyciele, którzy odbyli szkolenie we włoskiej Toskanii, planują przeprowadzenie lekcji otwartej dla gimnazjalistów z zastosowaniem tejże metody.

Realizacja dwuletniego projektu pt.: „Europejskie staże na dobry start zawodowy” rozpoczęła się 1 września 2016 r., a zakończy w maju 2018 r. Projekt realizowany jest w ramach przyznanej szkole, jako jednej z niewielu szkół w Polsce, Karty Jakości Mobilności. Na jego realizację przyznano Zespołowi Szkół „Silesia” 147 588 Euro. Zagraniczne staże zaplanowano dla 80 uczniów wraz z opiekunami oraz 12 nauczycieli kształcenia zawodowego. Zapraszamy na stronę www projektu: http://erasmusplussilesia.wixsite.com/esndsz

Czy uczestnicy są zadowoleni z praktyk i szkoleń?

Chciałabym jeszcze raz wziąć udział w takim projekcie!

Chciałabym jeszcze raz wziąć udział w takim projekcie! Dziękuję mojej szkole i całej organizacji za możliwość uczestniczenia w tym projekcie. Wszystko było doskonale zorganizowane. Opiekunowie/koordynatorzy z organizacji bardzo o nas dbali i mogliśmy na nich liczyć w każdej sytuacji…

Chciałabym jeszcze raz wziąć udział w takim projekcie! Wyjazd na staż pomaga usamodzielnić się, nabrać pewności siebie, poznać inne kultury, nowych ludzi. Staż ułatwia nam naukę języka obcego i pozwala zobaczyć, jak to będzie w życiu dorosłym.

Chciałabym jeszcze raz wziąć udział w takim projekcie! Polecam! Można się wiele nauczyć, poznać kulturę i zwyczaje ludzi różnych narodowości. Warunki pobytu oceniam pozytywnie. Życzliwe osoby po stronie hiszpańskiej – zarówno pracodawcy, jak i organizacja przyjmująca. Niezapomniane wrażenia z wycieczek.

Na tym wyjeździe można zdobyć doświadczenie oraz kompetencje zawodowe. Super, że UE coś takiego organizuje!

cad3