Bełchatów 10.04.2017

Kopalnia Węgla Brunatnego i Elektrownia Bełchatów były celem wycieczki naukowej, w której wzięli udział uczniowie technikum elektrycznego i technikum górnictwa podziemnego. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję wjechać do kopalni odkrywkowej i zobaczyć z bliska pracę imponujących rozmiarami i wydajnością maszyn, takich jak koparki do zbierania nadkładu i wybierania pokładu węgla o grubości 60 m oraz zwałowarki do rekultywacji terenu. Węgiel transportowany jest przenośnikami taśmowymi do Elektrowni Bełchatów, która jest największą w świecie konwencjonalną elektrownią węglową wytwarzającą energię z węgla brunatnego. Wytwarzana tam energia elektryczna pokrywa 20% zapotrzebowania krajowego.

Uczniowie zwiedzili halę z generatorami prądotwórczymi oraz dyspozytornię nadzorującą ich pracę. Zostali również zapoznani z zasadami bezpieczeństwa oraz działaniami ekologicznymi w zakresie ochrony powietrza i wody.

M. i B. Banaś