Wycieczka historyczno-przyrodnicza klasy II technikum organizacji reklamy do Bielska-Białej była okazją do zapoznania się z niemieckim dziedzictwem odrębnych dawniej miast - Bielska i Białej oraz do poznania walorów przyrodniczych tej wyjątkowej miejscowości.

Przewodnik, dr Grzegorz Wnętrzak, oprowadził grupę śladem XIX-wiecznej architektury, będącej dziełem dwu twórców związanych z niemiecką kulturą - Karola Korna i Emanuela Rosta. Szczególną uwagę zwróciły dwie skrajne postacie: filantrop i dobroczyńca miasta, przemysłowiec Teodor Sixt oraz działacz nacjonalistyczny, sympatyk ruchu hitlerowskiego, Rudolf Wiesner. Przewodnik ukazał także nierozerwalnie związane z niemieckością protestanckie dziedzictwo Bielska.

Odkrywanie zielonych zakątków Bielska-Białej to przede wszystkim poznanie Parku Słowackiego, założonego w 1898 jako Park Jubileuszowy im. Cesarza Franciszka Józefa, Parku Włókniarzy z pomnikiem Adama Mickiewicza, a także parków Strzygowskiego, Rosta, Ratuszowego oraz Bulwarów Straceńskich.
Nie wystarczyło czasu na odwiedzenie wszystkich niezwykłych miejsc Bielska, o kilkunastu parkach dworskich, fabrykanckich i ogrodowych założeń willowych znajdujących się w sąsiedztwie dawnych pałaców i XIX-wiecznych willi, z ciekawymi okazami drzew, jak na przykład miłorząb rosnący obok willi Sixta, uczestnicy wycieczki dowiedzieli się z opowieści Przewodnika. Częścią przygotowań do wycieczki były przygotowane przez uczniów referaty dotyczące pomników przyrody znajdujących się na terenie miasta.
S.Magiera-Wnętrzak, S.Zagata