Uczniowie z klasy 4bT4 i 3aT4 wspólnie z nauczycielami – panią Małgorzatą Borgieł i panią Jolantą Małysiak biorą udział w projekcie edukacyjnym „Przez wspólną historię – ku przyszłości”.
Autorami projektu są: Diecezja Bielsko-Żywiecka, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau (Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście) oraz Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.
W ramach projektu grupa uczniów pod opieką nauczycieli odwiedziła Centrum Żydowskie, obejmujące Muzeum Żydowskie, jedyną ocalałą w Oświęcimiu synagogę Chewra Lomdej Misznajot oraz Centrum Edukacyjne. Wizyta ta stanowiła pierwsze ogniwo projektu. Jego celem było uświadomienie młodzieży, jak wglądało życie społeczności żydowskiej w Polsce przed II wojną światową i jak układały się wzajemne relacje chrześcijan i Żydów – w tym przypadku mieszkańców Oświęcimia.

Następnym punktem programu było zwiedzenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Uczestnicy przeszli tu oryginalną, opracowaną na potrzeby projektu ścieżkę, uwzględniającą problematykę judaizmu, chrześcijaństwa i wzajemnego dialogu. Podsumowanie projektu odbyło się w bliku Żydowskim 27.Tam uczestnicy mieli okazję przemyśleć to, czego doświadczyli i zastanowić się, w jaki sposób wykorzystać te doświadczenia w swym życiu.
Relację uczniów i wykonane przez nich zdjęcia można znaleźć na blogu technikum elektrycznego: https://silesiael.wixsite.com/…/Grudniowy-wyjazd-do-O%C5%9B…