Uczniowie technikum organizacji reklamy z klasy 1b byli w czwartek 21 grudnia na wycieczce w Muzeum Juliana Fałata w Bystrej Śląskiej. Oddział Muzeum w Bielsku-Białej, mieszczące się w zabytkowej willi artysty zwanej popularnie „Fałatówką”, to muzeum biograficzno-artystyczne.
Młodzież podziwiała ekspozycję zajmującą osiem pomieszczeń na parterze i piętrze budynku. Wystawę stanowią dzieła malarskie, oleje i akwarele oraz dokumenty i fotografie związane z życiem i twórczością jednego z najwybitniejszych polskich malarzy.
Prezentowane obrazy to liczne autoportrety, portrety rodziny i przyjaciół, pejzaże miejskie i wiejskie. Artysta wspólnie z Wojciechem Kossakiem tworzył cykl materiałów związanych z malowaniem panoramy (na miarę Panoramy Racławickiej) przedstawiającej przejście wojsk napoleońskich przez rzekę Berezynę w 1812 roku.
Wnętrza uzupełniają meble i sprzęty, którymi posługiwał się artysta. Na piętrze eksponowane są japońskie akwarele, mapa podróży przez Ocean Atlantycki i wiele innych pamiątek zgromadzonych przez artystę podczas podróży dookoła świata. Uzupełnienie kolekcji stanowią japońskie i chińskie grafiki, porcelana, wyroby z kości i koralowca.
S. Ciaciura