Informujemy, że w sekretariacie istnieje możliwość odbioru dyplomów poświadczających uzyskanie tytułu technika.

Kolejne grupy uczniów naszej szkoły wzięły udział w zajęciach w ramach projektu edukacyjnego realizowanego na lekcjach historii i religii. Celem projektu realizowanego pod patronatem Diecezji Bielsko-Żywieckiej i Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu jest przedstawienie młodzieży nie tylko dziejów społeczności żydowskiej zamieszkującej ziemie polskie przed II wojną światową, trudnych doświadczeń czasu wojny i tragedii Holokaustu, ale także zapoznanie młodego pokolenia z elementami tradycji i religii żydowskiej.

Tegoroczne Szkolne Dni Promocji Zdrowia w Zespole Szkół „Silesia” odbyły się w dniach 16-25 kwietnia 2018r. Warsztaty, wykłady, konkursy oraz zajęcia fitness, w których wzięła udział młodzież naszej szkoły, miały na celu promowanie zdrowego stylu życia i aktywnego wypoczynku.
Cykl wykładów rozpoczęła pani Ewelina Jaksz-Recmanik z Akademii Techniczno-Humanistycznej tematem o szkodliwości palenia papierosów. Pani Sylwia Zagata zorganizowała warsztaty „ABC zdrowego odżywiania” i „Lepiej zapobiegać niż leczyć - profilaktyka chorób cywilizacyjnych”. Młodzież miała również możliwość obejrzenia filmów pt.: „Dekalog zdrowego odżywiania” i „Anoreksja, bulimia – śmiertelna pułapka”.

W odpowiedzi na zaproszenie Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, w dniach od 15 do 19 maja 2018 roku, nasza szkoła wzięła udział w XIX Beskidzkim Festiwalu Nauki i Sztuki, organizując wydarzenia o charakterze edukacyjnym.
Przeprowadzono między innymi lekcję transmitowaną online z zakresu doradztwa zawodowego z użyciem elementów metody CLIL dla kierunku technik organizacji reklamy oraz warsztaty „Film jako element kampanii reklamowej regionu Toskanii, Umbrii i Sycylii. Prezentacja umiejętności zdobytych przez uczestników staży zawodowych we Włoszech w ramach programu Erasmus+”. Lekcja online i warsztaty dotyczące kampanii reklamowej były okazją do podzielenia się rezultatami projektu Erasmus+ „Europejskie staże na dobry start zawodowy”.

Uczniowie klas mundurowych wzięli udział w 41 edycji zawodów „Sprawni jak żołnierze”, które odbyły się w Zespole Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Żywcu. Zawodnicy rywalizowali w 5 konkurencjach: rzut granatem do celu, strzelanie, bieg na orientację, pierwsza pomoc, przedmedyczna, i sprawnościowy tor przeszkód.
Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny - drużyna dziewczyn w składzie: Karolina Bieńko, Wiktoria Grygierzec i Natalia Średnicka oraz chłopców: Patryk Reinhard, Bartłomiej Moś i Wojciech Kubica.
Po zaciętej rywalizacji drużyna chłopców zajęła 3 miejsce natomiast dziewczyn - miejsce 4. Był to pierwszy występ naszych uczniów w tych zawodach, więc należą się szczególne gratulacje i podziękowania za udany występ.
Ł.Podkański

Na szkolnym fanpage'u poprowadziliśmy kolejną transmisję lekcji na żywo. Tym razem była to lekcja z zakresu doradztwa zawodowego z elementami metody CLIL dla kierunku technik organizacji reklamy. Lekcja odbywała się w ramach XIX Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki.
M.Wilewska

Po raz kolejny Zespół Szkół „Silesia” zaprosił uczniów gimnazjów na spotkanie z naszą młodzieżą i nauczycielami podczas Dnia Otwartego. Zwiedzanie sal lekcyjnych, pokaz musztry, koncert Big Bandu, konkursy z nagrodami, rozgrywki i warsztaty dały naszym gościom szansę a poznanie proponowanych kierunków kształcenia i perspektyw zawodowych, jakie daje szkoła.

Egzaminy pisemne rozpoczynają się o godz. 900 lub 1400. Na egzaminy należy zgłosić się godzinę wcześniej, czyli odpowiednio o 800 lub 1300.

Najbliższe egzaminy:

• 4 maja 2018r., godz.9.00 – j. polski podstawowy
  • 7 maja 2018r., godz.9.00 – matematyka podstawowa
  • 8 maja 2018r., godz.9.00 – j. angielski podstawowy

Przypominamy, że każdy zdający musi posiadać przy sobie dowód tożsamości, długopis lub pióro z czarnym atramentem oraz przybory pomocnicze. Do sali egzaminacyjnej nie wolno wnosić żadnych urządzeń elektronicznych (telefon, smartfon, smartwatch itp.)

Materiały i przybory pomocnicze, które przynosi zdający:

• Matematyka – linijka, cyrkiel, kalkulator prosty
  • Biologia – linijka, kalkulator prosty
  • Geografia – linijka, kalkulator prosty, lupa

Komunikat Dyrektora CKE w sprawie materiałów i przyborów pomocniczych

Harmonogram egzaminu maturalnego

Życzymy powodzenia!

21 kwietnia 2018 r., w Oddziale Rejonowym PCK w Bielsku-Białej odbyły się XXVI Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża w Bielsku-Białej szkolnych zespołów ratowniczych miasta Bielsko-Biała i powiatu bielskiego oraz żywieckiego. Nasza drużyna w składzie Natalia Średnicka, Wiktoria Grygierzec, Patrycja Michna, Bartłomiej Moś oraz Wojciech Kubica zajęła wysokie, 4 miejsce wśród 11 zespołów, tracąc do podium zaledwie 8 pkt. Drużyny podczas zawodów rozwiązywały test pierwszej pomocy oraz wykonywały zadania dotyczące poszczególnych zdarzeń, takich jak wypadek alpinisty, pomoc osobie niewidomej i jej opiekunowi, który doznał zawału serca, wybuch ładunku przenoszonego przez saperów czy kolizja rowerzysty z osobą jadąca na wrotkach,
Należy podkreślić że był to debiut naszych uczniów na zawodach tej rangi. Dziękujemy opiekunowi grupy, pani Jolancie Małysiak.

W poniedziałek 22 kwietnia 2018 r. kolejna grupa mundurowych informatyków z naszej szkoły, wybrała się na zwiedzanie polskiej linii obrony z 1939 roku. Tym razem za cel postawili sobie odnalezienie aż 9 pozycji bunkrów jedno- i dwustrzelnicowych na wzgórzu Trzech Lipek w Bielsku-Białej. Zadanie wykonali w 3 godziny, pokonując dziewięciokilometrową trasę przez zarośla, lasy a nawet tereny bagniste. Całą trasę można prześledzić na udostępnionej w galerii mapce przygotowanej przez Wojciecha Kubicę za pomocą aplikacji Endomondo.