zssilesia.edu.pl Edukacja Jak nauczyć dziecko nawiązywania kontaktów?

Jak nauczyć dziecko nawiązywania kontaktów?

Dziś możemy poznać praktycznie każdego, jeśli tylko ta osoba ma dostęp do internetu. Mimo to młodzi ludzie coraz częściej mają problemy z zawieraniem nowych znajomości i utrzymywaniem ich. Tych umiejętności uczymy się już za pierwszym razem, kiedy wychodzimy z domu pobawić się z innymi dziećmi. Wtedy kontakty nawiązują się bardziej naturalnie. Rodzic może z tego skorzystać, aby podpowiedzieć dziecku trochę o zdobywaniu kontaktów.

Choć to raczej smutna prawda, to nasze możliwości często zależą od tego, jak duże znajomości mamy i jak daleko sięga nasza sieć kontaktów. Dlatego dla rodzica priorytetem powinno być nauczenie dziecka, jak zdobywać nowych znajomych i utrzymywać nasze relacje na porządnym poziomie. Rodzice nie spotykają się raczej ze swoimi przyjaciółmi przy dzieciach, przez to te nie do końca mają z czego czerpać wzorce. Dlatego w tym wypadku dobrze sprawdzi się rozmowa, przede wszystkim o tym, jak ważne jest, żeby otaczać się dobrymi i sprzyjającymi nam ludźmi.

Dobrze jest zawczasu uświadomić swoje dziecko o toksycznych relacjach i o tym, jak ich unikać i zrywać kontakty z takimi ludźmi. Jeśli nie wiemy, jak zacząć takie lekcje, możemy posłużyć się przykładem znajomych lub przyjaciół, które ma już nasze dziecko. Możemy zapytać je, kim są oni dla niego i czemu są ważni. Na tej postawie możemy mu wytłumaczyć, dlaczego kontakty z drugą osobą są ważne i jako mogą nam one pomóc w życiu.

Related Post