zssilesia.edu.pl Edukacja Jak pilnować dziecka przy nauce?

Jak pilnować dziecka przy nauce?

Coraz częściej rodzice stawiają mocny nacisk na oceny i wiedzę, którą przyswaja dziecko. Zależy nam, żeby nasza pociecha radziła sobie jak najlepiej, żeby w przyszłości pomogło jej to w życiu. Kiedy chcemy mieć pewność, że nasze dziecko dobrze radzi sobie z materiałem, możemy je od czasu do czasu skontrolować. Dzięki temu nauczy się ono systematyczności i tego, jak ważne jest, żeby być na bieżąco z materiałem.

Rodzice mają wiele narzędzi do tego, żeby zachęcać dzieci do nauki, ale szlabany i inne zakazy zupełnie się w tej materii nie sprawdzą. Jeśli dziecko poczuje, że rodzic tylko wymaga, ale nie jest chętny naprawdę pomóc, szybko się zniechęci i zacznie mocniej się stresować. Dlatego rodzic musi przyjąć strategię, która jak najmocniej pomoże naszemu dziecko. Nie wymagaj, jeśli widzisz, że twoje dziecko sobie nie radzi i nie karz, jeśli jego problemy nie wynikają z jego lenistwa czy zaniedbania.

Zamiast tego zacznij pilnować je przy nauce. Jeśli tylko masz czas, powtarzaj ze swoim dzieckiem materiał, który jest obecnie omawiany. Koniecznie sprawdzaj też na dzienniku, co jest zadana i co musi zrobić. Nawyk nierobienie zadań domowych wyrabiamy sobie we wczesnym dzieciństwie, kiedy nikt nas nie upomina i nie pilnuje. Jeśli nie możesz odrabiać ich z nim, zacznij kontrolować, czy w ogóle je robi. Jeśli nie, zacznij wyznaczać kary, ale nie rób tego, żeby go ukarać, tylko żeby zmotywować do poprawy w przyszłości

Related Post