zssilesia.edu.pl Edukacja Jak uczyć się szybko i skutecznie?

Jak uczyć się szybko i skutecznie?

Od dawna wiadomo, że wielu uczniów chciałoby osiągać wysokie wyniki w nauce przy nakładzie niewielkiej pracy. Nie mają czasu ani chęci na siedzenie przy książkach przez kilka godzin. Często materiały, które muszą zostać przez nich opanowane są zawile opisane albo zbyt rozległe, aby zdołali nauczyć się ich w całości. Niesie to ze sobą przykre konsekwencje i burzy ich marzenia o dobrych stopniach.

Jak uczyć się szybko, ale skutecznie? Ta myśl na pewno niejednokrotnie zagościła w głowie każdego ucznia. Przede wszystkim nauka, mimo że bywa przykrym obowiązkiem, powinna zostać przeobrażona w coś, co sprawia chociaż minimum przyjemności. Należy więc znaleźć w każdym zagadnieniu interesujący fragment, który zapadnie w pamięć, a więc zostanie w głowie szybciej, niż fragmenty całkowicie pozbawione polotu. Do tego nie należy uczyć się bez przerwy w zamkniętym pomieszczeniu, a na domiar złego z pustym brzuchem.

Przewietrzenie się i zjedzenie smacznego posiłku, w tym jak zaleca wiele osób – orzechów albo czekolady – pobudza umysł do działania i powoduje, że efekty pracy przychodzą zdecydowanie szybciej. Co jeszcze pomaga uczyć się szybko i skutecznie? Zapisywanie poznanych informacji. Wymaga to większego skupienia, a mózg ma to do siebie, że lepiej przyswaja wiedzę, która została zapisana, niż tę, którą jedynie przeczytano. Kiedy ciekawe informacje zostaną znalezione, brzuch napełniony, a kartki zapisane, na pewno nauka stanie się szybsza i skuteczniejsza.

Related Post