zssilesia.edu.pl Edukacja Nauka samodzielności – kiedy zacząć?

Nauka samodzielności – kiedy zacząć?

Jest wiele koncepcji na temat tego, kiedy dzieci powinny zacząć zajmować się domowymi obowiązkami. W tym, jedna najbardziej trafna. Otóż obowiązki trzeba dopasować dokładnie do wieku naszej pociechy. Wiadomo, że trzylatek raczej nie poradzi sobie jeszcze z odkurzaczem czy zmywaniem naczyń. Istotą jest dopasowywanie wyzwań do wieku dziecka. Wiadomo, że jak czasem zrobi coś trudniejszego i zostanie nagrodzone dobrym słowem, będzie w przyszłości robiło to chętniej. A potem, kolejno odkrywane czynności dzieci będą poznawać z entuzjazmem, to pewniak.

Owszem, trzeba we wszystkim zachować zdrowy rozsądek. Jeśli chcesz dziecko zachęcić do pomocy, po prostu zrób z tego zabawę. No i ważna sprawa. Za każdą dobrze wykonaną czynność, daj dziecku informację zwrotną. Na przykład: „Świetnie to zrobiłeś” albo „Super, byłaś bardzo dzielna. Gratuluję”.

Nie ma wątpliwości co do jednego. Im wcześniej dziecko zacznie, choćby w zabawie, pomagać w domu, tym większe korzyści dla jego późniejszego rozwoju. Większa samodzielność to też większy komfort w codziennym funkcjonowaniu. Sprawdź, a szybko przekonasz się o tym, ile korzyści daje łączenie takiej frajdy z nauką rzeczy ważnych i poważnych.

Related Post